در حال بارگذاری ...
 • تئاتر کودک چهار محال و بختیاری

  تئاتر کودک در چهار محال و بختیاری از 1365 تا1385

  سابقه تئاتر کودک در استان چهارمحال و بختیاری عموما به بعد از انقلاب اسلامی در ایران بر می گردد و اگر هم تئاتر ویژه کودکان قبل از انقلاب به شکل حرفه ای و نیمه حرفه ای روی صحنه رفته است اطلاعی در مورد آن وجود ندارد.

  تئاتر کودک در چهار محال و بختیاری از 1365 تا1385

  سابقه تئاتر کودک در استان چهارمحال و بختیاری عموما به بعد از انقلاب اسلامی در ایران بر می گردد و اگر هم تئاتر مختص کودکان قبل از انقلاب به شکل حرفه ای و نیمه حرفه ای بروی صحنه رفته است اطلاعی در مورد آن وجود ندارد .
  البته آثار خوبی در سازمان پیشاهنگی سابق بروی صحنه رفته است اما تا آنجایی که می دانیم اثر کودکان اجرا نشده‌است.
  اما بعد از انقلاب اسلامی قدیمی ترین آثار کودکان که در خور توجه بوده اند از سال 1365 توسط آقای سعادت همت زاده با نام " روباه ناقلا" و سپس در سال 1365 نمایش "شهر اسباب بازی" نوشته حبیب اله لزگی توسط محروم سید عزیز موسویان (اولی در فرخ شهر و دومی در شهرکرد) روی صحنه رفته‌اند .
  بعدها همت زاده نمایش "حسنک در حصار دیو" و آقای مرحوم موسویان نمایش "قول آبادی" نوشته منصور خلج را روی صحنه برده‌اند .
  بنابراین به ترتیب تاریخ اجراها افرادی که در استان چهارمحال و بختیاری آثار نمایش کودکان به صحنه برده اند به این قرار است .

  1-سعادت همت زاده
  وی در شغل معلمی مشغول به خدمت بوده اند و یکسال هست که بازنشسته اند . ایشان از جمله معلم هایی بود که جهت تدریس به مقیمهای ایرانی در خارج از کشور (کشور امارات ) اعزام شدند و اتفاقا در آنجا نیز آثار ی را بروی صحنه برده اند که مورد توجه مسئولین سیاسی قرار گرفته اند .
  آثار مهم وی عبارتند از 1- روباه ناقلا 2- حسنک در حصار دیو

  2-سید عزیز موسویان
  وی در سال های اول جنگ از آبادان به چهارمحال و بختیاری مهاجرت کرده بودند و در سال 1372 بر اثر صانحه تصادف دار فانی را وداع کردند . آثار مهمی که ایشان روی صحنه برده‌اند عبارتند از :
  1- شهر اسباب بازی نوشته لزگی   2- نمایش "قول آبادی" نوشته خلج .‏

  3-محمدرضا سمیع
  وی در سال 1371 نمایش گرگ ناقلا نوشته میرزا آقا عسگری را بروی صحنه برد سپس تحت تاثیر زبان نمایش و موفقیتهایی که کسب کرده بود نمایشنامه های "مثل روستای قدیمی" ، "می رود اما ..."، "الاغ سم طلا"، که با زبان منظوم و ریتمیک بودند را به نگارش درآورد . نمایشنامه "می رود اما .." با کسب مقام سوم نمایشنامه نویس در کشور در حوزه هنری (سوره) مجوز چاپ از همان انتشاراتی را گرفت . سپس نمایشنامه "مثل دوستای قدیم" که پایان نامه تحصیلی وی بود توسط انتشارات تربیت به چاپ رسید .

   این آثار چندین بار توسط کارگردانهای مختلف از جمله آقای بهرزو زمانی ، حسن مجیدی ، ناصر محمودی و روح اله سمیع بروی صحنه رفته اند . همچنین این آثار در دیگر استانهای کشورمان بارها روی صحنه رفته اند . ایشان آثاری مثل "ضامن آهو"  را از مجموعه نمایش گلبرگ نیز بروی صحنه برده اند .

  4- وحید حکمت پناه 
  ‏ وی نمایش "آقا تقی و شهر خیال" نوشته آقای سیامک صفوی را با موفقیت بروی صحنه برد (سال 1373) سپس در سال 1376 نمایشنامه "یکی باید بخونه" را به نگارش و سپس بروی صحنه برد . این اثر در جشنواره کودک در همدان حایز رتبه و صاحب چند جایزه گردید .

  5-  قاسم صالحپور
  وی تا چند سال پیش یکی از فعالان عرصه تئاتر کودک بود و آثار مثل "خرم شیر" نوشته ذوالفقاری و نمایش "ماهی سرخ سیب گل" نوشته سخاوت  و "مکر طمع" و " زاغ و گرگ و شغال" را روی صحنه برده اند و اتفاقا با استقبال عمومی خوبی موجه شدند. وی هم اکنون بیشتر فعالیت خود را معطوف مدارس کرده است .‏

  6-ناصر محمودی
  وی با 31 سال سن یکی از جوانان با آتیه و فعال در حوزه کار کودک می باشند اگرچه هم اکنون جذب فعالیت های تلویزیونی گردیده است اما همچنان در عرصه تئاتر کودک فعال است.
  آثار مهم وی عبارتند از :
  1- گربه حریص 2- قطار فصلها 3- دیگ جادو 4- یک دو سه تنبلی‏ بسه 5- خاله پیرزن مرغ پر حنا 6- میشه ازتون امضا بگیرم7- گل و مترسک

  7-فرشاد صالحی
  وی یکی از افراد با ذوق و از جمله نویسندگانی است که هم اکنون با صدا و سیما مشغول کارند ولی عمده فعالیت هنری خود را در شهر بروجن در دهه قبل از تئاتر دنبال می کرده است . از جمله آثار کودکان که توسط ایشان بروی صحنه رفته است عبارتند از:
  1- دختر کوه   2- علی مردان خان
  8- حسن مجیدی
  وی یکی از افراد توانمند در زمینه کار کودک است که با داشتن صدای خوب و آواز مناسب اغلب کارهایی که بروی صحنه می برد را با موسیقی و آواز رنگ آمیزی می کرده . وی آثاری مثل "الاغ سم طلا" "مثل دوستای قدیم" نوشته محمدرضا سمیع را روی صحنه برده است . ایشان نیز هم اکنون اغلب وقت خود را در گروه صدا و سیما سپری میکند .
  ‏9- حمیدرضا خواجوی
  وی از فعالان عرصه تئاتر کودک بوده و آثاری پرفروش داشته است . از مهمترین آثارش "یوسف کنعان" نوشته سخاوت و "مکر و طمع" 
  ‏10- از دیگرافرادی که در زمینه تئاتر کودک فعال بوده اند حمیدرضا خواجوی ، مصطفی توفیقی و فرزاد صفدری و فاطمه موذن و خانم ثریا امینیان هستند. ‏
  نظرات کاربران