در حال بارگذاری ...

مهم‌ترین رویداد هنری استان با همدلی هنرمندان تئاتر برگزار شد

جشنواره تئاتر استانی به عنوان با سابقه ترین رویداد هنری استان هر ساله با همدلی و همراهی هنرمندان تئاتر استان برگزار می شود چهره های هنری پنهانی که تمام تلاش خود را برای هر چه بهتر برگزار شدن این جشنواره هر سال انجام می دهند.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر در چهارمحال و بختیاری، سی و پنجمین جشنواره تئاتر این استان که از روز دوشنبه 15 آبان با حضور 13 گروه نمایشی کار خود را آغاز کرد پس از سه روز تلاش شبانه روزی مسئولان، هنرمندان و حضور پر رنگ مخاطبان، عصر پنجشنبه 18 آبان با برگزاری آیین پایانی و معرفی برگزیدگان به پایان رسید. 

این جشنواره‌ که یکی از با سابقه‌ترین رویدادهای هنری کشور پس از پیروزی شکوهمند جمهوری اسلامی ایران شناخته می‌شود در دوره سی و پنجم خود در چهارمحال و بختیاری، دبیری پیام احمدی مدیرکل جوان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی را تجربه کرد. 

شهرام فرجی معاون هنری و سینمایی و امید بسیم مسئول هنرهای نمایشی این اداره نیز احمدی را در برپایی هر چه بهتر جشنواره سی و پنجم همراهی کردند. 

همانند چندین دوره پیشین جشنواره تئاتر، این بار هم مدیریت اجرایی به جواد هیاریان دهکردی از هنرمندان خوشنام استان سپرده شد. هیاریان هم در مدیریتش، تیمی از هنرمندان را گرد هم آورد تا با همفکری و همیاری آنان خاطره‌ای شیرین از این دوره جشنواره در سوابق برگزاری آن ثبت کند. 

رضا ولی‌پور مدیریت آمفی تئاتر امیرکبیر و  ثریا امینیان مدیریت تماشاخانه مهر، 2 عضو مهم تیم هیاریان، میزبانی اجراها را برعهده گرفتند. میزبانانی که در مدت برگزاری سی و پنجمین جشنواره تئاتر استانی گرچه کلیدداری سالن‌ها و پلاتوها را در دست داشتند اما دست رفاقت و روی گشاده‌شان قفل هر دری را برای فراهم کردن آسودگی خیال هنرمندان در اجرا باز کرد تا دینی بر گردنشان نماند. 
نورهای تابیده بر صحنه اجراهای جشنواره سی و پنجم را هم داوود امینیان با دستیاری دانیال کمالی و هادی امیدی کم و زیاد کرذند تا مبادا چراغ گروه‌های نمایشی در گیر و دار برگزاری این جشنواره بی‌تاب لحظه‌های روشن و تاریک شود. 
و اما صدایی که در رویداد نمایشی سی و پنجم ماندگار شد را سجاد شیرازی گوش‌نوازی کرد. سجاد دیگری با لقب میرزائیان هم در این دوره از جشنواره تئاتر، دوربین به دست در پس و پیش صحنه‌های رسمی و غیررسمی جشنواره چرخید تا قاب تصویری این دوره، خالی از خاطره‌ها نماند. 
در بازی ثبت خاطره‌ها از جشنواره سی و پنجم دوربین عکاسی پروین باغبانی بروجنی هم نقش آفرینی مهمی را بر عهده داشت. باغبانی تماشاگر ثابت تمامی نمایش‌ها شد تا مبادا دوربینش نقشی از هنرنمایی هنرمندان را بی‌نقش بر حافظه بگذارد. 
اگر پشتیانی‌های سیدمهدی سلیمی، گیشه‌داری بهار حیدری و خدمت‌رسانی بهزاد جوانمرد و محمد‌ تقی کیانی نبود شاید پای جشنواره در لحظات حساس لنگ می‌ماند اما همت آنان جای خالی‌های را به وقت پر کرد.  
علیرضا طاهریان، حمیدرضا بیگی، مجید علیخانی هم دیگر هنرمندان جشنواره سی و پنجم بودند که نقش درخشان‌شان در پرده‌های پسین این رویداد اجرا شد.  
پس آنکه 13 گروه نمایشی، آثارشان را یک به یک از روز دوشنبه تا چهارشنبه به روی صحنه بردند، نوبت به بالا رفتن پرده نمایش آیین پایانی جشنواره سی و پنجم رسید. آیینی که همه، مشتاقانه چشم به صحنه آن دوخته بودند. 
کارگردانی این پرده را که مهم‌ترین بخش جشنواره نیز به شمار می‌آمد، این بار ثریا امینیان انجام داد، پرده‌ای با انارهای قرمز رنگ آویزان از سقف، شمع‌های کوچک لرزان در نور و ضرب آهنگ دف‌های بی‌تاب ... 
بر کنج صحنه این پرده پایانی هم امین ایزدی فر هنرمند نقاش استان نشسته بود که گرچه نامش در آخرین لحظات برنامه پایانی خوانده شد اما رونمایی از هنرش در به تصویر کشیدن نقشی از سه نمایش برتر جشنواره، زیرکی کارگردان و هیات اجرایی را در خلق این صحنه غافلگیرکننده نشان داد. 
اجرای عقیل عباسی و مینا حیدری هم در هدایت برنامه‌های آیین پایانی خود حکایت دیگری بود که نشان داد اهالی تئاتر جنس کارشان را به خوبی می‌شناسند و می‌دانند آن مجری که کارش را از تئاتر آغاز کرده باشد در صحنه اجرا کاربلدتر است. 
و شاید یکی از زیباترین لحظات آیین پایانی جشنواره سی و پنجم را هم بتوان هم‌نوایی حاضران در تماشاخانه مهر شهرکرد با نوای ای ایران .. ای مرز پر گوهر دانست، نوابی که زوج شاهنامه خوان اردوان بیرگانی و مهرانگیز قلاوند در پایان روایت گردآفرید آن را اجرا کردند. 
موسیقی پاپ این آیین را هم سینا ذالفقاری و حامد محمدی با نواختن پیانو تقدیم مخاطبان آخرین پرده جشنواره سی و پنجم کردند و حامد مطلبیان به همراه بانوان دف نواز دقایقی مهمان این پرده شدند. 
از دیگر همراهان این آیین هم باید به حسین اسلامی و یاسر عباسی اشاره کرد که بخش ویدئو آرت را به خوبی مدیریت کردند تا چنته خاطرات سی و پنجمین جشنواره تئاتر چهارمحال و بختیاری پر و پیمان تر شود.
مطالب مرتبط

انتخابات هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان چهارمحال و بختیاری برگزار می‌شود

انتخابات هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان چهارمحال و بختیاری برگزار می‌شود

انتخابات انجمن هنرهای نمایشی استان چهارمحال و بختیاری 12 خرداد ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد و هنرمندان 9 شهرستان استان، با توجه به شرایط عمومی و اختصاصی اعلام شده، می‌توانند در آن شرکت کنند.

|

پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال‌ و بختیاری به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی

هنر نمایش گویاترین ابزار هنری است
پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال‌ و بختیاری به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی

هنر نمایش گویاترین ابزار هنری است

پیام احمدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری در پیامی به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی با تبریک این‌ روز به تمامی فعالان این عرصه هنری گفت: بی‌شک جامعه‌ای که بتواند از هنر نمایش به عنوان گویاترین ابزار هنری در مسیر راست و درست بهره گیرد، راه را برای بازنمایی هویت ...

|

نمایش «کَل» به بخش فراگیر چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر رسید

نمایش «کَل» به بخش فراگیر چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر رسید

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اعلام اسامی نمایش‌های راه‌یافته به بخش فراگیر چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر گفت: نمایش «کَل» کاری از هنرمندان توان‌خواه استان در این بخش از جشنواره فجر اجرا می‌شود.

|

سه اثر نمایشی چهارمحال و بختیاری در جشنواره تئاتر منطقه‌ای راه ابریشم به صحنه می‌روند

سه اثر نمایشی چهارمحال و بختیاری در جشنواره تئاتر منطقه‌ای راه ابریشم به صحنه می‌روند

شهرام فرجی، معاون هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری، توضیحاتی را درباره نمایش‌های هنرمندان این استان در جشنواره تئاتر منطقه‌‌ای راه ابریشم، ارائه داد.

|

نظرات کاربران