در حال بارگذاری ...
رضا گشتاسب داور سی و چهارمین جشنواره تئاتر چهارمحال و بختیاری:

تئاتر استان‌ها باید نشانه‌هایی از بافت فرهنگی، اقلیمی داشته‌باشد

رضا گشتاسب داور سی و چهارمین جشنواره تئاتر چهارمحال و بختیاری می‌گوید چیزی که من در تئاتر استان‌ها دوست دارم ببینم، نشانه‌هایی از بافت فرهنگی، اقلیمی، سنتی و رفتار فولکلور است. این‌که تئاتر، برچسب استان خود را داشته‌باشد به مفهوم اصیل هویت گرایی در استان‌هاست.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر در چهارمحال و بختیاری، سی و چهارمین جشنواره تئاتر استان چهارمحال و بختیاری به دبیری قاسم اسماعیلی دهکردی  25 تا 28 آبان ماه 1401 در شهرکرد در حال برگزاری است. و رضا گشتاسب نویسنده و کارگردان، یکی از داوران این رویداد نمایشی است.

 رضا گشتاسب درباره تئاتر استان‌ها گفت: «چیزی که من در تئاتر استان‌ها دوست دارم ببینم، نشانه‌هایی از بافت فرهنگی، اقلیمی، سنتی و رفتار فولکلور است. این‌که ببینم تئاتر، برچسب استان خود را دارد. این نه به معنی پاستورال نگری و روستایی گری بلکه به مفهوم اصیل هویت گرایی در استان‌هاست. در اینجا است که ما می‌توانیم بفهمیم یک اثر دارای طرح مسئله است و نسبتی با دنیای پیرامون خود دارد. در تئاتر باید به لایه‌های پنهان معضلات اجتماعی پرداخته شود. بسیاری از آثار این دوره از جشنواره، نسبت خودشان را با جامعه خود مشخص نمی‌کنند و مسئله‌شان، دغدغه مردم نیست. به همین لحاظ است که در الگوی گسترده ارتباط بین تولیدکننده اثر با مخاطب قرار نمی‌گیرند.»

او افزود: «بعد از اتفاقات کرونا، تئاتر استان‌ها افت جدی‌ای داشت. با ازسرگیری جشنواره‌ها دوباره روح پیشرفت و پویای هنری به این عرصه بازگشت. آثار راه‌یافته به جشنواره سی و چهارم استان چهارمحال و بختیاری، جدای از موضوعات و رویکردها، تقریباً در یک سطح نزدیک به هم هستند و این قضاوت داورها را سخت می‌کند.»

این کارگردان و نمایشنامه‌نویس کشور توضیح داد: «لذت بردن از یک اثر به معنای فهم یک اثر نیست و از سویی حتماً نباید مخاطب، اثر را بفهمد. تئاتر، در سطوح مختلف با آرایش بندی دانایی مخاطب سروکار دارد. ارتباط مخاطب با اثر هنری در لایه‌های متفاوت است. مخاطب تئاتر، بسیاری از مفاهیم را به‌واسطه نوع دانایی که از مطالعه و زیست خود دارد، نمی‌تواند منظور گروه تولیدکننده را دریابد اما اگر دغدغه تولیدکنندگان، دغدغه مردم و مخاطب باشد و راه برقراری ارتباط، درست انتخاب‌شده باشد، مخاطب لذت خواهد برد ولو اینکه تمام آنچه قرار است بفهمد را نفهمد؛ بنابراین یک حلقه مفقوده‌ای در تئاتر شهرستان‌ها وجود دارد و آن حذف مسئله، راه برقراری ارتباط و طرح مسئله با مخاطب است.»

او در پاسخ به این سؤال که ضعف نمایشنامه‌نویسی در تئاتر استان‌ها را چگونه باید برطرف کرد گفت: «زیبایی‌شناسی، فهم و استاتیک طراحی میزانسن در کارگردانی، طراحی صحنه، نورپردازی، موسیقی و بازی‌ها در تئاتر ما به همان میزانی که نمایشنامه‌نویسی دارای ضعف است، ضعیف هستند. مشکلات در نمایشنامه‌نویسی، مربوط به نوع برخورد ما با نمایشنامه‌نویسی است؛ زیرا نمایشنامه‌نویس به‌ندرت از این راه قادر به امرارمعاش است بنابراین در نوشتن، کمتر وقت و دقت می‌گذارد. عوامل دست‌اندرکار نمایش هم به خاطر کمبود امکانات، با نمایشنامه همراه نمی‌شوند.»

گشتاسب ادامه داد: «دیگر مشکلات نمایشنامه در این است که اعتبار روایت امروز به تجربه شخصی است و نمایشنامه‌نویسان امروز ما، این تجربه‌های زیسته را فراموش می‌کنند. نمایشنامه‌نویس باید تجربه زیسته خود را در قالب تکنیک و قواعدی که آموخته، با تسلط کامل، قواعد تازه خودش را خلق کند. نمایشنامه‌نویسان ما تجربه دیگران را می‌نویسند و این برای تماشاگر، ملال‌آور است، چون نتیجه کنش و واکنش بازیگرها را می‌داند و حدس می‌زند. نویسندگان باید آن‌قدر جدی گرفته بشوند که در خلق اثر پیشرو باشند. ما باید به ازای هر نمایشنامه یک فکر و ایده جدید در نمایشنامه‌نویس داشته باشیم و بتواند لذت کشف ناشناخته‌ها را با تماشاگر به اشتراک بگذارد.»

او درباره آموزش در تئاتر امروز گفت: «بخش زیادی از یادگیری هنرجویان تئاتر در کتاب‌های مربوط به نمایش نیست بلکه در مطالعات بین‌رشته‌ای و نیز رجوع به تجربه زیستی است. زندگی کردن بین مردم و آموزش دیدن از آن‌ها و گفتن از دغدغه‌های مردم به یادگیری هنر تئاتر کمک می‌کند. جامعه‌شناسی، روانشناسی و روانکاوی، مردم‌شناسی، ریخت‌شناسی رفتارها، بسته آموزشی برای هنرجویان تئاتر است. آموزش، صرفاً در فن‌های درام‌نویسی و نمایشنامه‌نویسی غیر دراماتیک و ... تنها راه موفقیت نیست.»

این هنرمند هنرهای نمایشی درباره تغییرات که هرساله در جشنواره‌های تئاتر صورت می‌پذیرد ادامه داد: «قطعاً تغییر و بازنگری در رفتارها و سیاست‌های برگزارکنندگان جشنواره‌ها پسندیده است ولی چیزی که ما در طی این بیست سال اخیر دیدم، این تغییرات منجر به یک اتفاق بهتر نشده است.»

او افزود: «حذف تئاتر منطقه‌ای دلایل خودش را داشته است. ازجمله آن، مسائل مالی و جدی نگرفتن تئاتر است که باعث حذف جشنواره‌ها می‌شود. من بارها گفته‌ام که گروه‌های تئاتر استان‌ها در قطب‌های جغرافیایی حرکت می‌کردند تا به یک منطقه برسند. این شرایط، روزبه‌روز بدتر می‌شد و کرامت هنرمندان به‌واسطه مسائل اقتصادی زیر سؤال برده می‌شد. ولی مسئولین آن نمی‌دانند که با حذف جشنواره مناطق چه قسمی از خلاقیت را نادیده گرفتند. ارتباط بین گروه‌ها و تجربه‌اندوزی‌هایی که در این جشنواره‌ها اتفاق می‌افتاد، از دست رفت. تغییر سیاست‌ها در این زمینه باعث دلخوری، سرخوردگی و دل‌زدگی هنرمندان می‌شود. راه برون‌رفت از این ماجرا شناخت دردها و دغدغه‌های هر استان به شکل جداگانه و تدوین یک اساسنامه جدی از صاحبان اندیشه است.»

 
مطالب مرتبط

در اختتامیه سی و چهارمین جشنواره تئاتر استانی

آثار برگزیده استان چهارمحال و بختیاری  معرفی شدند
در اختتامیه سی و چهارمین جشنواره تئاتر استانی

آثار برگزیده استان چهارمحال و بختیاری معرفی شدند

عصر شنبه 28 آبان در اختتامیه سی و چهارمین جشنواره تئاتر چهارمحال و بختیاری، نمایش‌های «خاکستری» به کارگردانی پریا امینی و «کپسول» به کارگردانی مهرنوش عباس نژاد به عنوان نمایش‌های منتخب به دبیرخانه جشنواره فجر معرفی شد.

|

محمدرضا سمیع داور سی چهارمین جشنواره تئاتر چهارمحال و بختیاری:

کیفیت جشنواره سی و چهارم متاثر از شرایط اجتماعی کنونی است
محمدرضا سمیع داور سی چهارمین جشنواره تئاتر چهارمحال و بختیاری:

کیفیت جشنواره سی و چهارم متاثر از شرایط اجتماعی کنونی است

محمد رضا سمیع داور سی چهارمین جشنواره تئاتر استان چهارمحال و بختیاری گفت: کیفیت جشنواره سی و چهارم متاثر از شرایط اجتماعی کنونی است. با توجه به شرایطی که زیرساخت ها مهیا نیست و حمایت های مالی از هنرمندان تئاتر نمی شود، جای تشکر از هنرمندان این عرصه است که ایثارگرانه تلاش می ...

|

محسن سلیمانی فارسانی داور سی و چهارمین جشنواره تئاتر چهارمحال و بختیاری:

پویایی جوانان شرکت کننده در این جشنواره کاملا مشهود بود
محسن سلیمانی فارسانی داور سی و چهارمین جشنواره تئاتر چهارمحال و بختیاری:

پویایی جوانان شرکت کننده در این جشنواره کاملا مشهود بود

محسن سلیمانی فارسانی داور سی و چهارمین جشنواره تئاتر چهارمحال و بختیاری گفت: پویایی جوانان شرکت کننده در این جشنواره کاملا مشهود بود. عمده هنرمندانی که در این دوره حضور داشتند جوانان بودند و تعداد زیادی از این هنرمندان خانم های جوان بودند که حضور جدی و هنرمندانه ای بود.

|

روح الله سمیع مسئول جلسات نقد جشنواره سی چهارم:

عمده مخاطبان جشنواره امسال عامه مردم با اولین مواجهه شان با هنر تئاتر بودند
روح الله سمیع مسئول جلسات نقد جشنواره سی چهارم:

عمده مخاطبان جشنواره امسال عامه مردم با اولین مواجهه شان با هنر تئاتر بودند

روح الله سمیع مسئول جلسات نقد سی و چهارمین جشنواره تئاتر استان چهارمحال و بختیاری گفت: امسال سعی شد که جلسات نقد و بررسی با یک نگاه متفاوت پیش برود. دلیل این نگاه این است که: به همان نسبت که آثار، از عوامل تازه کار استفاده کرده بودند، عمده مخاطبان و تماشاگران جشنواره امسال هم ...

|

مهدی جعفری فارسانی کارگردان شرکت کننده در جشنواره سی چهارم

فراهم سازی زیرساخت‌های نمایشی احترام به هنرمند و مخاطبان هنر است
مهدی جعفری فارسانی کارگردان شرکت کننده در جشنواره سی چهارم

فراهم سازی زیرساخت‌های نمایشی احترام به هنرمند و مخاطبان هنر است

مهدی جعفری فارسانی کارگردان نمایش «مثل آب برای شکلات» شرکت کننده در سی و چهارمین جشنواره تئاتر استانی گفت: هنرمندان تئاتر انتظار زیادی از مسئولین نداشته وندارند تنها انتظار ما فراهم سازی زیرساخت های نمایش استان از سوی مسئولین به مثابه احترام به هنرمند و مخاطبان هنر است.

|

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری:

گروه های هنری باید عامه پسندتر  کار کنند
سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری:

گروه های هنری باید عامه پسندتر کار کنند

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری گفت: گروه های هنری باید مقداری عامه پسندتر و مخاطب پسندتر کار کنند. نگاه نخبگانی نمی تواند عامه مردم را همراه کند و ممکن است مخاطب عام با تئاتر ارتباط برقرار نکند.

|

مهرنوش عباس نژاد کارگردان شرکت کننده در جشنواره سی چهارم:

رقابت در جشنواره امسال تنگاتنگ است
مهرنوش عباس نژاد کارگردان شرکت کننده در جشنواره سی چهارم:

رقابت در جشنواره امسال تنگاتنگ است

مهرنوش عباس نژاد کارگردان و بازیگر نمایش «کپسول» شرکت کننده در سی و چهارمین جشنواره تئاتر چهارمحال و بختیاری گفت: سطح آثار جشنواره امسال نزدیک به هم و رقابت تنگاتنگ است. هدف شخصی من از شرکت در جشنواره، دیده شدن و مورد استقبال بودن اثرم در بین مردم است، ولی اگر نتیجه نهایی، راه ...

|

پریا امینی دهکردی. نویسنده و کارگردان شرکت کننده در جشنواره سی و چهارم:

جشنواره تئاتر محرک خوبی برای تولید تئاتر در استان‌ها است
پریا امینی دهکردی. نویسنده و کارگردان شرکت کننده در جشنواره سی و چهارم:

جشنواره تئاتر محرک خوبی برای تولید تئاتر در استان‌ها است

پریا امینی دهکردی، نویسنده و کارگردان نمایش «خاکستری» شرکت‌کننده در سی و چهارمین جشنواره تئاتر چهارمحال و بختیاری گفت: جشنواره تئاتر استانی محرک خوبی برای تولید تئاتر در استان‌ها است. قبل از برگزاری جشنواره، هنرمندان در تکاپوی بیشتری هستند و شور و شوق به نسبت بیشتری در ...

|

نظرات کاربران